Warning: mysqli_select_db() expects parameter 1 to be mysqli, string given in /home/itstreet/public_html/classes/CMySQL.php on line 22

Warning: mysqli_query() expects at least 2 parameters, 1 given in /home/itstreet/public_html/classes/CMySQL.php on line 24
ITstreet -Alcatel Idol 2 Mini
Preskoči na sadržaj

ITstreet postovi

Alcatel Idol 2 Mini

Lepša polovina mi je izašla sa gomilom zahteva za svoj novi telefon. Telefon mora biti tanak da ne zauzima puno mesta u torbici. Mora da ima malo veći ekran da može da otkuca poruku sa ogromnim noktima. Mora da izgura ceo dan ćaskanja, razmenu gomile poruka, što sms, što preko fejsa. Ne sme da baguje kada se na njemu instalira Viber, Facebook aplikacija i još po nešto. I mora da ima mesta za gomilu pesama koje će da sluša dok kulira kontrolore u prevozu. Takođe, i za gomilu slika cveća i ... cveća. Podrazumeva se da kamera treba da da čistu sliku.

Ja sam dodao samo jedan zahtev s obzirom da sam ga ja trebao platiti a to je da bude jeftin.

Izbor je pao na Idol iz naslova. Ispunio je sve navedene uslove pa čak i moj. Posle skoro mesec dana eksploatacije, prolivanja šminke na njega i drugih dogodovština, red je da podelim sa vama neka svoja zapažanja.



Ako izuzmemo činjenicu da je ovo uređaj ipak nižeg cenovnog ranga mogu vam reći da je na mene ostavio sasvim povoljan utisak. Alcatel varira sa kvalitetom svojih telefona. Jedan moj prijatelj je Alcatel prokomentarisao da oni prave telefone u zavisnosti kad je koji kinez u smeni. Da podsetim, Alcatel odavno više nije u rukama francuza. Elem, po otvaranju kutije osim telefona našlo se još punjač, slušalice, uputstva/garancije i mali metalni deo koji služi da se otvore vratanca sim i microSD kartica. U principu, bilo kakva duža igla će završiti posao ali vas savetujem da ovu ipak sačuvate pošto je prečnika tačno kao i rupa za otvaranje vratanaca. Punjač je za promenu drugačiji od prethodnih kakve sam sretao kod Alcatela. Naime, ovaj put je USB ulaz punjača na samom kućištu a ne na nekakvom parčetu kabla što je preduslov za kidanje tankih žica.

A Idol? Telefon je iznenađujuće malih dimenzija da sam pao u iskušenje da ga premerim. To je zato što telefonom dominira ekran 4,5" i prostire se bukvalno do samih ivica telefona. U pitanju je IPS LCD ekran sa rezolucijom od 540x960 piksela što mu daje nekih 245ppi pri odnosu dijagonala 16:9. Prethodno opisani HTC i LG modeli sa 5" ekranom i mnogo većom cenom imaju lošije ekrane. Ekran ima Dragontrail zaštitu ili bolje reći Dragontrail staklo koje ide preko ekrana. Nije Gorila ali ništa manje lošija od Gorile. Samo staklo je OGS sa Full Lamination Technology. U prevodu, ako se razbije samo staklo menja se ceo ekran. Pored Zmajevog Puta, tu je i Oleophobic zaštita koja se stara da na ekranu ne ostaju otisci prstiju. Prikaz boja je dobar i veran, da ne kažem po mom ukusu. Uglovi gledanja su takođe dobri. Pod direktnim sučevim svetlom je zadovoljavajuće, možda malo bleđi ali videćemo na leto. S obzirom na male dimenzije telefon se može koristiti jednom rukom ali treba znati da ekran prima dodire svih 5 prstiju istovremeno. Iznad ekrana je zvučnik i senzori blizine, osvetljenja i led za obaveštenja. Ispod ekrana su tri Android kapacitivna tastera i mikrofon. Tasteri ispod ekrana svetle. Ekran, dakle, zadovoljava.



A je li tanak?
S obzirom na moje druženje sa 516-icom dimenzije ovog telefona mi deluju nestvarne. U pitanju su 129x63,5mm a debeo je... pardon, tanak je čak 7,9mm. Za telefon sa tolikim ekranom Idol 2 Mini je osetno mali. Težina od 110gr mu daje osećaj kompaktnosti. U ruci deluje kao da nešto imate u ruci i rekao bih da je osećaj težine "pogođen". Model o kome pričam je bele boje i ima malu srebrnu lajsnicu po obodu. Preko 90% leđa je prekriveno tankim aluminijumom što telefon vizuelno bukvalno izdiže iz svog cenovnog ranga. Nije u pitanju obojena plastika već aluminijum. Gornja i donja zona leđa su plastika. Tu je kamera sa čak 8mpx, blic i mikrofon za video snimanje. Ispod je zvučnik. Obod desne strane je rezervisan za power dugme i volume. Sa leve je poklopac micro sim kartice i microSD kartice. Sve od aluminijuma. Poklopac je zapravo kompletan nosač koji pritiskom na dugme kroz rupicu izvlačite napolje. Na jednom tankom nosaču aluminijuma se nalaze mesta za kartice. Prvo microsim pa onda microSD, jedna iza druge. Potrebno je pažljivo ih postaviti ali se ne može nikako pogrešiti. Kada se menja memorijska kartica nosač nije potrebno izvlačiti u potpunosti već samo do pola ali se svakako mora ugasiti. Iznad je 3,5mm audio ulaz a ispod je usb.



A autonomija?
Alcatel je ovde ubacio Li-Ion bateriju od 1700mAh što za ovakav telefon znači da glat gura dan. Čak šta više, uz neko moje inicijalno maltretiranje je bez problema izgurao dva dana. Uz današnji trend da se ne ide nigde bez punjača sa sobom, ovakvi telefoni ulivaju nadu da izuzeci ipak postoje. Sa druge strane vreme Nokie 5110 i trajanja baterije od preko nedelju dana je nepovratna prošlost. Da napomenem da se baterija bez rasklapanja telefona ne može vaditi. Dakle, servis. Ovo i nije nikakva mana. Osim u slučaju nekog oštećenja, baterija će sigurno gurati bez problema dok je u garanciji a posle... uzećemo drugi a o ovom neka neko drugi misli.

Da ne zabaguje baš kada treba da se pošalje bitna poruka prijateljici sa sve najnovijim smajlijem sa kučencetom?
Ne bi trebalo. Procesor sa četiri jezgra na 1,2 ghz je u paru sa Qualcomm 8212 Snapdragon 200 čipsetom. Tu je i Adreno 302 GPU iako Antutu uporno prikazuje 305 što mi je napravilo opasnu zbrku. Nisam više siguran koliko je Antutu uopšte pouzdan. Memorija je klasika: 1gb rama i 4gb za podatke od kojih je na raspolaganju nekih 2gb. Dakle, Maximum User Storage koji bi pre trebalo da stoji u karakteristikama nego mnogo što šta. Ono, na zvaničnom Alcatelovom sajtu stoji. Pomenuti hardver je na ekran izbacio sve što sam probao bez trunke laga. Ništa se nije promenilo kad sam na njega instalirao Viber, Facebook, FaceMesindžer... Memorija je proširiva tako da je i to prošlo zahteve. Da napomenem da se negde može naći da je čipset MSM8226 (400) ali to nije tačno, bar ne za 6016x, tj. verzija sa jednom sim karticom. Antutu je svoje rekao i skor je bolji od HTC 516. Doduše verzija benčmarka nije ista.



Šta reći za zvuk?
One mp3 pesme što sam pustio su mi na slušalicama zvučale ok. Možda da može da se pojača malo glasnije. Zvuk je dovoljno čist i kada se pojača do kraja. Nisam primetio nikakvo izobličavanje ili odzvanjanje. Ako napakovan mp3 dosadi, tu je fm radio sa rds-om. Sluške su klasične bubice.

Kamera je 8mpx sa blicom. Fotke koje pravi su za ovaj cenovni rang dobre. U uslovima pristojnog osvetljenja su jasne i čiste. Ovde ne bih ulazio u detalje, šum i iso vrednosti, to je rezervisano za daleko skuplje modele. Zato su tu pored blica i autofokus, detekcija lica, panorama, HDR... Kada smo kod veličine senzora u megapikselima da napomenem da izvorna slika sa ovog telefona ima dimenzije 3264x2448px i to kada bi se pustilo na ekranu tih dimenzija videli bi se svi mogući nedostaci ali, s obzirom da će se ta slika gledati na ekranu od 4,5" sve je to ok. Video inače snima u 720p sa 30fps što je dovoljno. Takođe, negde ćete naći da snima u 1080p ali to nije tačno. Prednja kamera je VGA.





Idol 2 Mini oči u oči sa Skyhawk-om...



Ista meta, isto odstojanje. Ovaj put HTC516.

Telefon nema NFC čip. Gps je tu ali ne i Glonass koji je bio kod predhodnika. Takođe, tu je podrška za DLNA za one koji hoće da pustaju multimediju na veći ekran u okviru svoje wi-fi mreže.

I na kraju, povoljan je. Jedna od boljih investicija ako se odlučujete za mobilni telefon ovog cenovnog ranga. Idol 2 Mini je modernog izgleda, elegantan, kompaktan. Lepo leži u ruci. Zadovoljiće verovatno sve potrebe moje lepše polovine u smislu snage hardvera. Zahtevniji korisnik će svakako moći iz ovog telefona da izvuče znatno više. Ima i poneku manu kao što je nemogućnost zamene baterije ali ova na njemu je sasvim pristojna. U najavi je nadogradnja Androida sa 4.3 na 4.4 tako da je ovaj Idol svakako In.

Ostavite poruku

Vaša mejl adresa neće biti objavljena.Označena polja su obavezna*